سبد خرید 0

وبلاگ

بهترین بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه شخص ثالث

بهترین بیمه شخص ثالث در سایت آکادمی بیمه به تحلیل آن می پردازیم؟

یکی از شناخته شده ترین بیمه ها در جامعه ی ما، بیمه شخص ثالث خودرو می باشد. با توجه به اجباری بودن این بیمه بیش از ۴۰ درصد حق بیمه های کشور، مربوط به این بیمه است. بنابر قوانین کشور شخص مالک و یا استفاده کننده باید بیمه شخص ثالث معتبر را تهیه کند.  بر اساس قانون در صورتی که خودرو بدون بیمه شخص ثالث در خیابان و یا جاده در حال تردد باشد، پلیس راهنمایی و رانندگی موظف به توقیف خودرو است.نبود این بیمه می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای راننده داشته باشد.

بیشتر بخوانید
بیمه موتورسیکلت

بیشتر مطالعه کنید: بیمه چیست و انواع بیمه؟

بیمه شخص ثالث چیست؟

در حال حاضر کلیه خسارت های مالی و جانی وارده به اشخاص ثالث در حوادث رانندگی بر عهده ی بیمه شخص ثالث است. و همچنین هزینه های فوت، نقص عضو و هزینه پزشکی وارده به سرنشینهای خودرو را، تحت پوشش قرار می دهند. البته با توجه به تعاریف این بیمه، راننده مقصر در حادثه شخص ثالث محسوب نمی شود. در این راستا برای جبران خسارت های جانی راننده مقصر، بیمه حوادث راننده به همراه بیمه نامه شخص ثالث ارائه می شود. و بیمه حوادث فقط خسارت های جانی وارد شده به راننده مانند نقص عضو، هزینه های درمان و فوت را پوشش می دهد. بدیهی است که این بیمه خسارت های مالی را پوشش نمی دهد.

بیشتر بخوانید
بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث چه مواردی را پوشش می دهد؟

پوشش‌های بیمه شخص ثالث به دو گروه پوشش مالی و جانی تقسیم می‌شود. پوشش جانی این بیمه شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه ‌های درمان افراد آسیب دیده در حوادث رانندگی می باشد. در پوشش مالی نیز خسارت‌های مالی وارد شده به خودرو یا اموال افراد زیان دیده (به جز راننده مقصر) جبران می‌شود.

بیشتر بخوانید
باز خرید بیمه عمر چیست؟

سقف پرداخت هزینه‌ها در پوشش جانی بر اساس مقدار دیه در ماه حرام در تقویم قمری ( محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه ) تعیین می‌شود. سقف پوشش مالی در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است.  هر ساله قوه قضائیه میزان مشخصی را به عنوان حق دیه کامل در ماه حرام اعلام می‌کند. که این مقدار در سال ۱۴۰۰ ، در ماه حرام ۶۴۰ میلیون تومان و در ماه غیرحرام ۴۸۰ میلیون تومان تعیین شده است. اما حداقل و مقدار پایه پوشش مالی تعیین شده توسط بیمه مرکزی، ۱۶ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ می باشد، که یک چهلم دیه کامل در ماه حرام است . حداکثر پوشش مالی در بیشتر شرکت های بیمه ۵۰ میلیون تومان است. اما در بعضی از موارد همچون بیمه ایران در شرایط خاص تا ۳۲۰ میلیون تومان هم می تواند باشد.

بیشتر بخوانید
فروش بیمه نامه چیست؟

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

در صورتی که در طول بیمه نامه، خسارتی اتفاق نیافتد، دارنده بیمه شخص ثالث هنگام خرید بیمه نامه جدید مشمول تخفیف می شود. البته قوانین مربوطه بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ تغییر کرده است.

به این صورت که بعد از خرید یک خودرو، تخفیف‌هایی که متعلق به مالک قبلی است به مالک جدید منتقل نمی‌شود. در این صورت برای تمدید بیمه شخص ثالث نمی‌توانید از آن تخفیف‌ها استفاده کنید. البته هر شخص می‌تواند تخفیف‌هایی را که به نامش است برای خود حفظ کرده و استفاده کند؛ یعنی شما می‌توانید تخفیف ماشین قبلی خود را (که به نام خودتان بوده) به خودروی جدید خود یا به خودروی بستگان درجه اول مثل والدین، همسر و فرزندان انتقال دهید.
در مرحله بعدی اینکه در مدت بیمه‌نامه قبلی از آن استفاده کردید یا نه اهمیت دارد. اگر در این مدت از بیمه‌ نامه خودرو استفاده کرده باشید،

بیشتر بخوانید
بیمه عمر و آموزش های لازم برای فروش آن

مقدار حق بیمه با توجه به کاربری خودرو

با توجه به کاربرد هر یک از خودرو ها ریسک میزان ریسک وسیله نقلیه، برای رخ دادن حادثه و همچنین میزان هزینه معمول در یک حادثه رانندگی متفاوت است. برای نمونه خودروهای تاکسی یا آموزش رانندگی، بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند و باید حق بیمه شخص ثالث بیشتری را پرداخت کنند. تاکسی‌ها موظف به پرداخت ۲۰% حق بیمه بیشتر و خودروهای آموزش رانندگی موظف به پرداخت ۱۵% حق بیمه بیشتر هستند. کاربری‌های دیگری نیز تعریف شده‌است که برخی از آن‌ها صنعتی، آمبولانس و حمل خون، آتش‌نشانی و … می باشد.

بیشتر بخوانید
بیمه کارگری

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد موجب افزایش حق بیمه شخص ثالث می‌شود. بر اساس قانون بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان وسایل نقلیه اجباری است. درصورتی‌ که در تمدید بیمه شخص ثالث به تاخیر بیفتد، به صورت روزشمار مبلغی به حق بیمه ماشین اضافه می شود. بدیهی است که این مقدار برای خودروهای مختلف متفاوت است. اضافه شدن جریمه دیرکرد به حق بیمه وسیله نقلیه به صورت روز شمار تنها تا ۳۶۵ روز محاسبه و اعمال می‌شود؛ به این صورت که جریمه دیرکرد یک سال با دو سال فرقی ندارد.

بیشتر بخوانید
بهترین بیمه بدنه خودرو

مدت اعتبار بیمه‌نامه

مدت اعتبار بیمه ‌نامه شخص ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال متفاوت است. برخی از شرکت‌های بیمه، بیمه شخص ثالث را به صورت روز شمار نیز ارائه می‌دهند. در کل خرید بیمه نامه شخص ثالث به صورت سالانه اقتصادی تر است.

 

بهترین بیمه شخص ثالث را کدام شرکت بیمه ارائه می‌‌دهد؟

بهترین بیمه شخص ثالث بر اساس اولویت‌های اشخاص متفاوت است. در مواردی اولویت متقاضی خرید بیمه شخص ثالث، قیمت پایین حق بیمه است، در صورتی‌که ممکن است افرادی حاضر باشند با پرداخت حق بیمه بیشتر، خدمات بیشتری دریافت کنند.

بیشتر بخوانید
بیمه موتور سیکلت

در مورد مقایسه کیفیت، بیمه مرکزی سالانه آماری را منتشر می‌کند که میزان رضایت مندی بیمه ‌گزاران از شرکت‌های مختلف بیمه را بر اساس عواملی مانند: سطح پوشش، مدت اعتبار، کیفیت پاسخگویی کارکنان در ارائه اطلاعات زمان خسارت، ارائه اطلاعات زمان صدور بیمه شخص ثالث، رسیدگی به شکایت ها ، رضایت مالی بیمه گذاران، رضایت مالی (بر اساس مقدار خسارت های دریافتی)، سهول صدور بیمه شخص ثالث، سهول پرداخت خسارت، ارتباط با مشتری، تبلیغات صحیح، محیط فیزیکی و سهم از بازار نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید
هزینه بیمه تکمیلی انفرادی سامان

بنابراین شما با توجه به اولویت‌های خودتان می‌توانید بهترین بیمه شخص ثالث را تهیه کنید.

برای مطالعه بیشتر:

بیمه عمر چیست ؟

بهترین بیمه عمر

بیمه آسانسور چیست؟

سوالات متداول

شخص ثالث کیست؟
سرنشینان خودرو به جز راننده ی مقصر اشخاص ثالث هستند.

ماه های حرام کدام ماه ها هستند؟
ماه های حرام شامل ماه های قمری رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم است.

بیشتر بخوانید
بیمه درمان تکمیلی


{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”شخص ثالث کیست؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”سرنشینان خودرو به جز راننده ی مقصر اشخاص ثالث هستند\n”}},{“@type”:”Question”,”name”:”ماه های حرام کدام ماه ها هستند؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”ماه های حرام شامل ماه های قمری رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم است\n”}}]}

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید