سبد خرید 0

وبلاگ

بیمه کشاورزی

بیمه کشاورزی

کشاورزی یکی از سودآورترین سرمایه‌گذاری‌ها است، زیرا بازدهی عظیمی را در مدت زمان بسیار کوتاهی به دست آورده است. با پرداخت سرمایه گذاری برای حیوانات و محصولات کشاورزی، کشاورزان خود را در خطر به دست آوردن سود می بینند. کشاورزان برای حفظ امنیت، باید از بیمه استفاده کنند تا از سرمایه گذاری خود محافظت کنند. با توجه به سناریوی فعلی، بیمه کشاورزی به یک ضرورت برای مسائل کشاورزی تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید
بیمه باربری بین المللی

هر ساله فناوری‌های جدیدی اختراع می‌شود تا به کشاورزان کمک کند تا از سرمایه‌گذاری‌های خود محصول بیشتری دریافت کنند. از آنجایی که سرمایه گذاری های جدید پرخطر هستند، بیمه به کشاورز کمک می کند تا فناوری های جدید را امتحان کند. بیمه به کشاورزان این امکان را می‌دهند که برای فناوری‌های جدید پوشش‌های بیمه‌ای دریافت کنند که در صورت عدم موفقیت، کشاورزان خسارتی نبینند، زیرا شرکت بیمه به آنها خسارت می‌دهد.

بیشتر بخوانید
جرایم ستاره دار چیست

بیمه کشاورزی چیست؟

بیمه‌نامه‌ای است که بیمه‌گذار (کشاورز) مبلغ ناچیزی (حق بیمه) را معمولاً به صورت درصدی به صندوق بیمه کشاورزی برای تضمین خسارت ناشی از هر یک از خطرات و بلایای طبیعی ( سرمازدگی، طوفان، سیل، آتش‌سوزی، خشکسالی و مریضی های عمومی مانند امراض واگیردار حیوانی و…) پرداخت می‌کند.

بیمه کشاورزی

بیمه محصولات کشاورزی دارای دو نوع بیمه می باشد:

 1. بیمه بانک کشاورزی
 2. صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر

صندوق بیمه کشاورزی

بازرسان و ارزیابان بیمه، طبق قانون بیمه کشاورزی که محصولات کشاورزی، آبزیان پرورشی، کرم ابریشم، دام و طیور، زنبورعسل و ۱۵۷ نوع محصول دیگر را بیمه می کند، برای تعیین خسارت و پرداخت غرامت از مزرعه شما بازدید می کند، محصول و حیوانات و همچنین سازه ها را بازرسی می کند. وقتی ارزیابی کامل شد، کشاورز مظنه ای را دریافت می کند که باید حق بیمه را پرداخت کند. خرید این بیمه نامه بخش مهمی از سرمایه گذاری است و به کشاورزان در برابر هر گونه خسارت و آسیب در آینده محافظت می کند.

بیشتر بخوانید
انواع بیمه خودرو

برخی از اثرات بلایای طبیعی بر کشاورزی

 • از بین رفتن محصولات چند ساله
 • عدم امکان استفاده از زمین تا زمان کاهش آب در صورت وقوع سیل
 • افزایش دائمی شوری زمین را برای تولید نامناسب می کند.
 • کاهش تولید منجر به کاهش درآمد کشاورزان می شود.
 • افزایش بیکاری معیشت روستایی را تهدید می کند.
بیشتر بخوانید
شرایط بیمه شخص ثالث در تصادف با اتباع غیر ایرانی

بیمه کشاورزی

مزایای بیمه محصولات کشاورزی

کشاورزانی که بیمه محصولات کشاورزی می گیرند، محصول خود را از مشکلات پیش بینی نشده محافظت می کنند. با توجه به اینکه معیشت اکثر کشاورزان به کیفیت و کمیت محصولی که تولید می کنند بستگی دارد، این بیمه نامه به مبارزه با مشکلات کمک می کند.

بیشتر بخوانید
آیا قوانین بیمه تکمیلی در سال ۱۴۰۱ تغییر کرده است؟

مزایای بیمه محصولات کشاورزی عبارتند از:

 • ثبات در درآمد

بیمه از کشاورزان در برابر ضررهای ناشی از شکست محصول محافظت می کند. مانند ابزاری عمل می کند که به کشاورزان اجازه می دهد تا بازده و ریسک قیمت خود را مدیریت کنند.

 • حداقل بدهی

کشاورزان می توانند وام های خود را حتی در زمان شکست محصول با حمایت شریک بیمه مناسب بازپرداخت کنند.

 • حفاظت از محصول

این بیمه از کشاورزان در برابر کاهش تولید برای محصولات محافظت می کند. همچنین کاشت پیشگیرانه و امنیت کاشت مجدد را ارائه می دهد.

 • افزایش آگاهی کشاورزان

شرکت های بیمه کمپین های آگاهی را برای کمک به کشاورزان در درک تأثیر بلایای طبیعی و همچنین محافظت از مزارع خود ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید
یکی از بهترین پوشش های بیمه بدنه ماشین

بیمه کشاورزی

شرایط پوشش بیمه ای محصولات کشاورزی

برای اینکه کشاورزان و دامداران بتوانند از پوشش بیمه استفاده کنند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • محصولات آن‌ها باید در فهرست موارد قابل قبول بیمه باشد.
 • تمام مدارک مورد نیاز باید کامل تحویل داده‌شود.
 • حق بیمه باید به صورت کامل و در زمان مقرر پرداخت شود.
 • کارشناس باید قبل از امضا، از محل به طور دقیق بازرسی کند.
بیشتر بخوانید
مزایا و پوشش‌های بیمه آتش سوزی سوله

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر

بیمه اجتماعی کشاورزان در واقع بیمه روستایی تامین اجتماعی می باشد. این صندوق بیمه در جهت حمایت کشاورزان برای بهره‌مندی از مزایای این بیمه و بازنشستگی و کاهش هزینه‌های درمانی است. این بیمه دارای سه نوع مستمری زیر است:

 • بازنشستگی
 • فوت
 • ازکارافتادگی
بیشتر بخوانید
شرایط بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی و ماشین های سنگین

کشاورزان برای استفاده از مزیت مستمری صندوق بیمه کشاورزان، باید حداقل یک سال سابقه بیمه و پرداخت داشته باشند. در صورت ازکارافتادگی در زمان بیمه بودن و همچنین تائید کمیسیون پزشکی، مستمری به او از تاریخ صدور پرداخت خواهد شد. برای بازنشستگی بیمه، فرد باید حداقل ۶۵ سال سن و ۱۵ سال سابقه بیمه داشته باشد.

بیشتر بخوانید
شرایط بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی و ماشین های سنگین

برای کاهش ریسک و خطرات موجود بعد از کشت محصولات و کارهای تولیدی حتماً محصولات خود را بیمه کنید. با بیمه کردن محصولات کشاورزی در صورت حادثه دیدن محصولات بیمه خسارت محصولات را بعد از کارهای کارشناسی به شما پرداخت می‌کند.

همچنین برای بازنشستگی خود حتماً برنامه‌ریزی داشته باشید. با پرداخت مبلغی سالانه به‌حساب صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان می‌توانید از مزایای این صندوق استفاده کنید. مستمری از کار افتادگی و مستمری بازنشستگی می‌تواند دغدغه آینده شمارا کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
توانگری مالی شرکت بیمه چیست ؟

 

 

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید